Doprava zdarma do Česka při nákupu nad 1350 Kč.

ŠPERKY Z CHIRURGICKÉ OCELI

Ocelové šperky se těší stále větší oblibě u zákazníků i díky její vlastnostem, designu, zbarvení, povrchové úpravě a v neposlední řadě, hlavně díky dostupné ceně. Další výhodou je, že chirurgická ocel je vhodná i pro alergiky.

Všechny šperky, které najdete v našem e-shopu jsou vyrobeny z chirurgické oceli AISI 316L (austenitických kyselinovzdorná chrómnikelmolybdénová ocel). . Barvené šperky jsou barvené technologií PVD nebo pozlacené ionizací technologií IPG. Kamínkové šperky obsahují kameny z krystalu nebo zirkony.

Tato ocel je vhodná pro výrobu šperků a to zejména pro její vlastnosti:

Barevná stálost - na světle šperky z chirurgické oceli nemění barvu, mají svou vlastní UV ochranu, která zabraňuje barevným změnám způsobeným vlivem světla

Vysoká tvrdost - materiál z oceli je dostatečně tvrdý, neohýbá se ani neláme.

Povrchová odolnost - povrch je odolnější proti poškrábání než jiné měkčí kovy jako například stříbro nebo zlato.

Hypoalergenní složení - chirurgická ocel AISI316L je vhodná pro lidi, kteří trpí alergií na ostatní kovy, nereaguje s tělesnými tekutinami, neuvolňuje jednotlivé složky kovu do kůže nebo těla. Je tedy vhodná pro osoby, které jsou alergické na ostatní kovy

Libovolné zbarvení oceli - ocel možné barvit technologií PVD na libovolný barevný odstín, na barvení zlatých odstínů se používá technologie IPG - zlacením červeného nebo žlutého zlata. Navíc pozlacení IPG ionizací je nejkvalitnější způsob pozlacení, který zachovává pozlacenou vrstvu.

Různorodá povrchová úprava - výhodou chirurgické oceli je různorodost opracování povrchu. Chirurgická ocel může mít lesklý, broušený nebo matný povrch.

Antikorozní vlastnost - chirurgická ocel AISI 316L je vysoceodolná proti kyselinám a korozi. Patří mezi druhy oceli, které jsou odolné proti působení vody (sladké i slané).

 

Co je chirurgická ocel?

Chirurgická ocel nese označení AISI 316L. Z tohoto odolného materiálu se v dnešní době vyrábí mnoho šperků, zejména náušnic a prstenů. Řadí se mezi kovy, které jsou hypoalergenní. Bižuterie obsahuje vysoký podíl niklu nebo niklových solí, které způsobují alergie. Chirurgická ocel je velmi odolný a tvrdý kov, proto není tak náchylný na mechanické poškození. Další výhodou je dlouhá životnost chirurgické oceli, proto je velmi vhodná pro výrobu šperků. Chirurgická ocel je vysoceodolná proti kyselinám a korozi. Barva materiálu má světle až tmavě šedou / ocelovou barvu. Rozdíl v barvách šperku udává, zda je použita broušená nebo leštěná úprava. Označení "chirurgická" se používá i proto, že se tento druh oceli používá i ve zdravotnictví.

Chirurgická ocel jako materiál na výrobu šperků

Vysoce jakostní ocel s označením AISI 316L, je nejvhodnější pro výrobu prstenů, náušnic a náramků. Používá se ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu tělních implantátů. Je odolná vůči neoxidujícím kyselinám a důlkové korozi (díky příměsi molybdenu), neohýbá se, neláme se, nemění barvu, na povrchu se netvoří žádné skvrny, je hypoalergenní (nejsou na ni prakticky žádné alergické reakce - pokud se i alergie objeví, jde spíše o alergii na ošetřující prostředky nebo šperk tlačí na místo vpichu), neuvolňuje žádné niklové soli. Samotná chirurgická ocel sice určité množství niklu obsahuje, ale leštěním vzniká na povrchu vrstva, která uvolňování niklu zabraňuje. Přesto se velmi výjimečně najdou lidé trpící alergií na nikl (přibližně 10% populace). Výhodou materiálu je jeho nízká cena, trvalý vzhled, snadné čištění, či dlouhá životnost. Nevýhodou je velká váha. Někteří odborníci doporučují používat chirurgickou ocel až po zhojení piercingu, po aplikaci titanu nebo bioplastů.

 

Složení nerezové oceli AISI 316L:

Železo [Fe] 62,045 – 72 %

Uhlík [C] Chróm [Cr] 16 – 18,5 %

Nikl [Ni] 10 – 14%

Molybdén [Mo] 2 – 3 %

Mangan [Mn] Křemík [Si] Fosfor [P]Síra [S]